FIZINIS AKTYVUMAS MOKYKLOJE: “UŽ 7 MARIŲ” TRENERIŲ PATARIMAI

Artėjant rugsėjui visi ruošiamės sugrįžti į kasdienę rutiną: darbus, mokslus, įvairius sporto užsiėmimus, kuriuos neretai vasaros sezonu apleidžiame. Na o vaikų tėveliams dažnai iškyla klausimų dėl jų atžalų fizinio aktyvumo, užimtumo bei įvairių būrelių pasirinkimo. Tad šiandien dalinamės pokalbiu su “Už 7 Marių” treneriais Mariumi ir Alanu apie vaikų fizinį aktyvumą mokykloje bei patarimais, kurie padės išugdyti vaikams itin svarbius aktyvaus gyvenimo būdo įpročius jau nuo mažų dienų.

 

Koks buvai mokyklos laikais, ar jau ir tada mėgai sportą?

MARIUS:

Mokyklos laikais buvau sportiškas. Jeigu įsivaizduotumėm klasę, tai kiekvienoje jų yra mergaitės pirmūnės, padaužos berniukai, sportininkai, vidutiniokai ir panašiai. Tai aš visiškai atitikau sportininko pareigas. Nuo pat pirmos klasės lankiau krepšinio mokyklą, to pasekoje dažnai praleisdavau pamokas, nes vykdavome į varžybas, oi kokie puikūs atsiminimai! Mokytojai kartais net pro pirštus žiūrėdavo į mano mokslus, nes juk Marius sportuoja! 

ALANAS:

Mokykloje buvau toks - nebuvo vietos, kur rašyti pastaboms, buvo klijuojami papildomi lapai gale pažymių knygelės, tačiau buvau geras moksluose - pirmūnas 🙂. Tad nelabai man ką ir padaryti galėjo, net ir išsikvietę mano tėvus. Kad buvau aktyvus - vienareikšmiškai. Nuo pirmos klasės pradėjau lankyti krepšinį, tad mokykloje labai laukdavau kūno kultūros pamokos, norėdamas parodyti naujus įgūdžius visiems.

Kaip manai, ar kūno kultūros pamokos mokykloje yra svarbu? Ar vaikams užtenka tik kūno kultūros pamokų fiziniam aktyvumui palaikyti, galbūt vaikai turėtų sportuoti ir popamokinėje veikloje?

MARIUS:

Visos pamokos mokykloje yra svarbios. Kūno kultūra viena iš svarbiausių, nors dažnai prioritetas atrodo kitas. Vien įsigilinus į šiuos 2 žodžius “kūno kultūra” galime daug visko suprasti. Mes susistatome fizinio aktyvumo pamatus jau savo jaunomis dienomis, o nelankydami kūno kultūros pamokų prarandame labai daug naudos, kurią galime gauti neįdedant itin daug pastangų. Nuo fizinio aktyvumo niekur nepabėgsime ir jis mus lydi visą gyvenimą. Jeigu nesiekiame rezultatų ir nedarome to profesionaliai, mums užtenka minimalaus aktyvumo vardan sveikatos, o kūno kultūra yra puikus pamatas išmokti palaikyti jį. 

ALANAS:

Tai nėra svarbu - tai yra būtinybė! Mano vaikystėje mankštą atlikdavome kiekvieną dieną prieš pamokas, o kūno kultūra - labiausiai laukiama ir lankoma pamoka. Šiais laikais - atleidimo lapeliai iš gydytojų dominuoja, laikysenos tik prastėja, o vaikų viršsvorio problema labiausiai diskutuojama tema. Skandinavijoje daugumoje mokyklų vaikai turi po 4 kūno kultūros pamokas per savaitę, taip turėtų būti ir pas mus. Ne visi vaikai yra linkę sportuoti ar pasirinkti kažkokią papildomą sportinę veiklą po pamokų, bet visi privalo būti fiziškai aktyvūs.

 

 

Kokią sporto šaką/būrelį patartum rinktis mokyklinio amžiaus vaikams? Galbūt yra ir toks sportas, kurio nepatartum?

MARIUS:

Vaikams, o gal tiksliau jų tėvams labai linkiu išbandyti kaip įmanoma daugiau sporto šakų, būrelių. Ankstyvas skirstymas nėra labai racionalus sprendimas, nes suvaržytas vaikas gali greitai prarasti smalsumą, susidomėjimą. Kažkiek galima kreipti vaiką į tam tikrą sporto šaką priklausomai nuo jo būdo savybių - ramus jis, aktyvus, norintis bendrauti ar uždaresnis individualistas. Kažkiek turi įtakos ir kūno sudėjimas, ilgomis galūnėmis pasirinkti imtynes yra lygu greitai gauti traumą 🙂.

ALANAS:

Ką turime, tai turime - pasirinkimo aibę! Susirasti savo mėgstamą sporto užsiemimą tikrai nesudėtinga. Ieškokite, kol tikrai pajusite, jog mėgaujatės sportuodami. Labai rekomenduočiau ankstyvajame amžiuje praktikuoti plaukimą, lengvąją atletiką bei gimnastikos pagrindus. Galite išbandyti ir Capoeira, laipiojimą sienomis, įvairias imtynes (pastarieji labai stiprina sausgyslių sistemą, disciplinuoja). Nėra tokios sportinės veiklos, kuri būtų netinkama. Jeigu dirba treneris profesionalas, o vaikas nori – tinka viskas. 

Kokios yra pagrindinės klaidos, kurias daro tėveliai norėdami palaikyti savo vaikų fizinį aktyvumą?

MARIUS:

Per daug reikalauja nuo pradžių. Vaikas turi mėgautis procesu labiau nei siekti rezultatų. Jie ateis su laiku, pradžioje turi degti akys ir būti smalsu, įdomu kiekvieną dieną ar tiesiog pastoviai užsiimti konkrečiu fizinių sportu. Taip pat kartais trūksta palaikymo bei elementaraus pavyzdžio. Aktyvių tėvų - aktyvūs vaikai. Gal ne nuo pirmos dienos, bet per laiką vaikai matydami sportuojančius ar tiesiog aktyviai gyvenančius tėvus patys perima gerus įpročius. 

ALANAS:

Pagrindinė klaida yra ta, jog tėvai patys nepalaiko fizinio aktyvumo, o iš vaikų reikalauja. Dažnai pasakoja apie savo jaunystę ir lygina save su vaikais. Vaikams tai yra visiškas STOP. Kita klaida – neįgyvendintos tėvų svajonės. Tėvams nepavyko, tai būtinai atžala turi tai pasiekti. Neretai, darydamas ne tai kas patinka jam, vaikas vėliau atsisako būrelio, nors darbo jau įdėta būna daug. 

 
Sugrįžti į mokslus, darbus bei įvairius sporto užsiemimus padės nauja AUDIMAS rudens kolekcija. Įsigyk įvairių spalvų ir modelių laisvalaikio kostiumus, kuprines, sportinę aprangą ir būk pasiruošęs rugsėjui.